Perearst Anneli Talvik

 

Minu tutvus matega  algas pikki aastaid tagasi Argentiinas- seal tutvusin esimest korda joogiga , mida nimetati iidsete indiaanlaste saladuseks ja mille abil tõrjuti edukat valgete konkistadooride allutamiskatseid. Tee võimaldas olla töövõimeline ka ilma toitu saamata, sest rahuldas põhimõtteliselt inimese energia-ja toitainetevajaduse.

Olen matet joonud väikeste vahedega aastaid ja oskan välja tuua nii isiklikud kogemused kui ka meditsiinilised soovitused. Arstina hindan kõrgelt põhimõtet tarbida ainul neid toiduaineid, mis ei ole „tühjad“- st sisaldavad palju kasulikke aineid. See põhimõte on matet juues hästi järgitud!

  • Soovitan matet neile, kes on kohvisõltlased, samuti neile, kelle mao limaskesta on kohv ära rikkunud. Miks mitte juua teed, mis tõstab Su töövõimet, vähendab väsimust ja millega saad rohkelt vitamiine, mineraale ja antioksüdante?
  • Mate on oma suurepärane vedelikuallikas- kaasaegne kiirustav maailm paneb unustama lihtsa tõe- organism vajab toimimiseks vett. Matega jood päeva esimesel poolel  kergelt ära poole päevasest vedelikukogusest. See paneb neerud tööle ja jääkained saavad väljutatud.
  •  Need, kel kehakaaluga mure, ei leia sageli sobivat jooki, sest see peaks olema vähekaloriline. Kohv suures koguses ärritab magu ja tee tüütab lihtsalt ära, eriti, kui pead teda jooma 1,5 l päevas.. Mate sobib oma rasvupõletava ja ainevahetust kiirendava toime tõttu suurepäraselt.
  • Matet peetakse Argentiinas põhiliseks looduslikuks ravimiks südamehaiguste vastu- kui tema kõik toimed arvesse võtta (kaalulangetus, rasvade ainevahetuse kiirendamine, antioksüdantide kasulikud omadused jne)- on sellel kindlasti tõepõhi all.
  • Mate annab sooja! Eestimaa külmas talves on see suur eelis. Suvel võib matet juua külmalt- aga see muidugi ei vähenda termogeneesi efekti. Enamik tarbijaid on asjaga siiski rahul tänu mate muudele suurepärastele omadustele.